نحوه صحیح شستشو و نگهداری لحاف روتختی

همواره شستشو و نگهداری از لحاف روتختی دغدغه بسیاری از افراد بوده است. کارشناسان پیشنهاد می کنند لحاف روتختی را سالیانه یک بار با آب سرد بشویید. می توانید این کار را با ماشین لباسشویی یا دست انجام دهید. می توانید لحاف را در دستگاه خشک کن (تنظیم ملایم آن) ، فضای بیرون خانه یا در فضای خانه بوسیله یک فن خشک کنید. اگر شستشو و نگهداری لحاف روتختی برای شما نیز مهم است با ادامه این مطلب همراه من باشید.

آیا می شود لحاف روتختی را شست؟

سوالی که بسیاری از کاربران با آن رو به رو هستند این است که آیا می‌شود لحاف روتختی را شست؟ 

در پاسخ به این سوال باید جواب دهیم بله. امکان شستن روتختی وجود دارد. شستن روتختی با ملحفه و سایز پارچه‌ها فرق دارد و اصول و قواعد خود را دارد. در ادامه مقاله به شما نحوه شستن انواع لحاف روتختی را معرفی خواهیم کرد.

 نحوه شستشو لحاف روتختی

بخش اول: شستشوی لحاف

ابتدا اطراف لحاف را بررسی کنید. به دنبال یک برچسب حاوی نکاتی برای شستشو و خشک کردن بگردید. اگر راهنمایی پیدا کردید طبق دستورالعمل ارائه شده کار را انجام دهید. بخش های تزئینی، تکه دوزی، درزهای شکافته شده و توری های روی لحاف را چک کنید. همچنین لحاف را از لحاظ رنگ یا طرح نیز چک کنید.

 • لحاف های تزئینی را نمی توان با ماشین شست. درزهای شکافته شده باید قبل از شستشوی لحاف تعمیر شوند.
 • لحاف های با رنگ روشن ممکن است رنگ پس بدهند. می توانید با یک ملحفه سفید نخی که در آب داغ فرو برده اید امتحان کنید. ملحفه سفید را به ناحیه پر رنگ لحاف بزنید و اگر مشاهده کردید که رنگ پس می دهد می توانید از یک مایع مخصوص پارچه هایی که رنگ می دهند در ماشین استفاده کنید.

 

 مایع شوینده مناسب شستن لحاف روتختی

یک ماده شوینده مناسب انتخاب کنید. یک ماده شوینده مایع که بدون عطر و رنگ و هیچ گونه ماده نرم کننده و براق کننده یا سفیدکننده ای باشد را انتخاب کنید. می توانید قرص ماشین لباس شویی مخصوص لحاف نیز تهیه کنید. در مواقع خاص از شامپو بچه نیز می توانید بجای مایع لباس شویی استفاده کنید.

 • به عنوان مثال، صابون کاستیل (Castile soap) جهت شستشوی لحاف مناسب می باشد.

 لحاف را با آب سرد بشویید

از آب سرد و چرخه ملایم و کوتاه ماشین استفاده کنید. اگر لحاف شما ظریف است یا جنس آن پنبه ای نیست، شما می توانید آن را در یک وان بزرگ با دست بشویید. اجازه دهید که مایع شوینده بطور کامل حل شود. سپس لحاف را به آرامی در آب هم بزنید.

 • به هیچ عنوان از آب داغ برای شستشوی لحاف استفاده نکنید. از حالت های نرمال و سریع ماشین لباسشویی نیز هرگز برای شستشوی لحاف استفاده نکنید.
 • اگر لحاف زرد شده است یا بوی سیگار گرفته است، یک شب آن را در آب سرد خیس کنید.
 • ممکن است بخواهید لحاف را برای بار دوم در آب سرد بدون مایع شوینده آب کشی کنید، تا مطمئن شوید که هیچ گونه مایعی در داخل آن باقی نمانده است.

بخش دوم: خشک کردن لحافلحاف را با دقت جابجا کنید

لحاف را با دقت به محل خشک کردن منتقل کنید. در هنگام جابجایی مراقب باشید لحاف آویزان نباشد. مانند یک نوزاد با دقت آن را جابجا کنید و هرگز آن را از یک سمت نکشید.

 • اگر تمام وزن لحاف را کنترل نکنید ممکن است که به بافت پارچه لحاف آسیب برسد.

 درجه خشک کن را روی کم تنظیم کنید

درجه خشک کن را روی کم تنظیم کنید. از این روش برای لحاف های تازه خریداری شده با کیفیت و جنس خوب استفاده کنید. شما می توانید از این روش برای خشک کردن کامل لحاف استفاده کنید. همچنین می توانید با پهن کردن لحاف روی سطح در فضای بیرون نیز آن را خشک نمایید.

 • به هیچ عنوان لحاف را اتو نکنید و یا آن را در زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

بادخور کردن لحاف در فضای بیرونی

لحاف را در فضای بیرون بادخور کنید. شما می توانید لحاف را در فضای بیرون از خانه جهت خشک شدن بادخور کنید. اگر لحاف گرد و خاکی است، یا بوی بد گرفته است، یک محل مناسب در سایه پیدا کرده و آن را بادخور کنید. مراقب باشید که نور مستقیم آفتاب به بافت پارچه آسیب می زند. سعی کنید لحاف را در یک بالکن بر روی چوب لباسی آویزان کنید یا آن را بر روی زمین پهن کنید. اگر آن را روی زمین پهن کردید در زیر و روی آن یک ملحفه تمیز بیاندازید.

 • همچنین می توانید لحاف را بطور کامل در بالکن با هوای آزاد خشک کنید. اگر پرنده ها شما را نگران می کنند می توانید از یک ملحفه در زیر و روی آن استفاده کنید. وقتی که یک طرف لحاف تقریبا خشک شد می توانید آن را برگردانید.

خشک کردن لحاف در منزل

خشک کردن لحاف با هوا در درون خانه. اگر هوا برای خشک در فضای بیرون مناسب نبود، با انداختن لحاف برروی یک جالباسی در داخل خانه می توانید آن را خشک کنید. می توانید یک فن که به آهستگی و افقی باد را روی لحاف فوت می کند نیز تنظیم کنید.

بخش سوم: نگهداری از لحافشستن لحاف در ماشین

فقط زمانی که ضروری بود لحاف را بشویید. اگر فقط زمانی که لحاف کثیف شده است آن را بشویید طول عمر آن افزایش پیدا خواهد کرد. لحاف خود را سالیانه یکبار بشویید اگر حتی هر روز از آن استفاده می کنید. در این بین می توانید با استفاده از جالباسی در فضای بیرون خانه چندین بار لحاف را هوادهی کنید.

 • اگر لحاف شما جنبه تزئینی دارد و استفاده از آن مشکل است، پیشنهاد می شود که بجای تمیز کردن آن چندین مرتبه آن را در فضای بیرون خانه هوا دهی کنید.
 • اگر لحاف توسط کودکان، حیوانات یا افراد دارای آلرژی استفاده می شود شما ممکن است نیاز داشته باشید که سالیانه چندین بار آن را بشویید.

قرص بوگیر برای لحاف

بدون شستشو لحاف خود را تازه و تمیز کنید. سعی کنید لحاف را در یک کیف بسته و بدون درز قرار دهید و درون آن یک یا دو قرص نگهدارنده بیاندازید. همچنین می توانید بطور متناوب از خوشبوکننده محصولات نخی جهت ثبات رنگ آن استفاده کنید.لکه گیری لحاف با سرکه سفید

در صورت نیاز، بطور موضعی لحاف را تمیز کنید. شما می توانید لکه های بوجود آمده بر روی لحاف را بطور موضعی بوسیله ضربه زدن با سرکه سفید یا صابون رقیق شده با آب پاک کنید. مراقب باشید که پارچه را روی لحاف نکشید و فقط برروی لحاف ضربه بزنید.

 • به هیچ عنوان از صابون یا مایع دارای سفیدکننده استفاده نکنید.
 • خطوط سفید رنگ را میتوانید بوسیله یک پارچه مرطوب پاک کنید. خطوط تیره که بر اثر مداد بوجود آمده اند را نیز می توانید بوسیله یک پاک کن به آرامی از بین ببرید.

نگهداری لحاف در کیسه نخی

لحاف خود را در یک کیسه پارچه ای در فضای تاریک و خشک نگهداری کنید. اگر از لحاف استفاده نمی کنید، آن را در یک کیسه نخی قرار دهید. مطمئن شوید که لحاف تمیز است. ماهیانه یکبار آن را از کیسه خارج کرده و پس از تغییر هوای داخل آن در یک فضای بیرونی، دوباره بسته بندی کنید.

 • برای مثال سعی کنید لحاف را تا کرده و در یک روبالشتی نخی قرار دهید.

نحوه شستشو روتختی پنبه ای

در میان روتختی های موجود در بازار، روتختی های نخی و پنبه ای از ارزش بالاتری برخوردار هستند. چراکه جریان هوا در آنها وجود دارد و از تعریق بدن جلوگیری می‌کنند. 

روتختی پبنه ای و نخی از الیاف باکیفیت تولید می‌شوند که علاوه بر زیبایی که به تخت خواب و تشک شما می بخشند، جریان هوا در آن ها وجود دارد که همین امر باعث بهداشتی تر نگه داشتن تشک می شود.

در شستشو لحاف روتختی پنبه ای باید مراقب باشید چراکه اگر در شستشو اشتباهی رخ دهد، نرمی و راحت روتختی را از دست خواهید داد.

طریقه شستن روتختی پنبه ای و نخی چگونه است؟

برای شستن روتختی پنبه ای در ماشین لباسشویی باید اصولی را رعایت کنید تا روتختی شما سالم بماند و همان کیفیت و تازگی قبل را داشته باشد.

در اولین اقدام باید مراقب باشید که از مواد شوینده بی کیفیت استفاده نکنید.

در قدم دوم برای جلوگیری از چروک شدن و نرم ماندن آن از نرم کننده های پارچه استفاده کنید.

چنانچه قصد دارید لحاف روتختی شما بوی خوبی بدهد، توصیه می‌کنیم از مواد شوینده معطر با بوی ملایم استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که مواد شوینده قوی، برای سلامت روتختی مضر هستند و به آن آسیب وارد می‌کنند.

توصیه ما به شما برای شستن روتختی پنبه ای و نخی، استفاده از خشکشویی میباشد. چراکه روتختی آسیبی نمیبیند و نرمی خود را حفظ می‌کند. اما چنانچه تمایل دارید که خود روتختی را تمیز کنید، به موارد بالا دقت کنید.