چه کارهایی باید انجام دهیم تا کولر خنک کند؟

وقتی بخوبی کولر آبی خنک نمی کند باید اول آب رسانی آن را بررسی کنید. شیر آب کولر را بررسی و چک کنید که باز باشد و آب به درستی به پمپ برسد.

ممکن است شناور خوب کار نکند. یعنی خوب تنظیم نشده باشد. تنظیم بودن شناور باعث می شود آب مورد استفاده کافی در کولر آبی موجود نباشد و پوشال ها همیشه خیش نباشند.

چرا کولر باد گرم می زند؟

دلیل مهم این که کولر آبی باد گرم می زند این است که پوشال ها کهنه و قدیمی شدند و مقدارشان برای اینکه رطوبت کافی در جلوی جریان آب باشد کافی نیست.

شاید مشکل از واتر پمپ باشد. واتر پمپ کار نمی کند. شستشوی واتر پمپ کولر آبی و یا عوض کردن آن باعث بهتر کار کردن واتر پمپ می شود و خیسی همیشگی پوشال ها و در نتیجه خنک تر شدن هوای خانه می شود.

اتصال کولر آبی و کانال که به وسیله برزنت بیشتر انجام می شود را هم چک کنید. کوچک ترین سوراخ یا پارگی برزنت کولر باعث هدر رفتن باد کولر آبی قبل از ورود به ساختمان می شود.


برای دریافت خدمات تعمیرات کولر آبی می توانید از بهترین تعمیرکاران در تهران و البرز در سایت تاسیسات سرویس کمک بگیرید. خدمات تعمیر کولر آبی در سریع ترین زمان انجام می شود.


آیا خورشید هم در خنک نشدن کولر تاثیر دارد؟

خورشید هم از دیگر علل گرم شدن محفظه داخلی کولر و باد گرم آن می باشد. این مشکل با ساختن یک سایبان ساده بر روی کولر یا انداختن حصیر روی آن تا حدی و مقداری باعث عدالت ( تاثیر دارد ) می شود.

در صورتی که رطوبت هوا بیش از حد معمول باشد ، کولر آبی نمی تواند به خوبی فضا و محیط داخل منزل را خنک کند.

درجه حرارت بالای هوا یعنی بالاتر از ۴۰ یا ۵۰ درجه سانتی گراد عمل خنک سازی به خوبی انجام نمی شود.

کولر آب در گرمای تابستان یکی از بهترین وسیله برای آسایش و راحتی برای بهتر زندگی کردن مردم است و خدا نکند که روزی با گرمای زیادی و با بی حوصلگی از گرما وارد خانه شوید و متوجه شوید که کولر آبی خنک نمی کند و خراب است.

ابتدا این را باید گفت که کار کولر آبی و اهمیت آن این است که کولر سالم برای خنک کردن محیط است و این که کولر آبی خنک نمی کند یک مشکلی در آن وجود دارد که باید به خوبی بررسی و عیب یابی شود.

نکته های مهم در مورد خنک نکردن محیط خانه با کولر آبی:

شاید خنک نشدن خانه برای کولر آبی شما نباشد، ابتدا سعی کنید درزهای خانه تان را ببندید تا خنکی از درزها به بیرون نرود و بعد برای کولر آبی خود سایبان تهیه کنید و روی آن بگذارید تا خورشید به صورت مستقیم باعث داغ شدن موتور کولر نشود. اگر این کارها را انجام دادید و باز مشکل شما حل نشد بدانید که کولر آبی شما دچار مشکل شده است.

عیب های فنی کولر آبی:

عیب فنی هم می تواند چند دلیل داشته باشد که شما باید تا قبل از رسیدن فصل گرما با سرویس دهی کولر این مشکلات را به خوبی رفع کنید. به عنوان مثال: پوشال کولر آبی را هر سال عوض کنید با فرسوده شدن پوشال کولر آبی ، خنکی از اطراف کولر خارج نشود.

یکی دیگر از مشکلاتی که کولر آبی خنک نمی کند می تواند خرابی پمپ آب باشد. همیشه شیلنگ اتصال از فلکه آب به کولر را خوب چک و بررسی کنید تا از هیچ سمتی دچار قطعی نباشد.

چون شیلنگ اگر از محل اتصال به کولر و محل اتصال کولر به شیر فلکه قطع شده باشد باعث می شود آب به درستی به کولر نرسد و کار خنک سازی انجام نشود.

زیر و بم کولر را بررسی کنید:

اگر موتور کولر آبی به خوبی کار می کند و خنک سازی انجام نمی شود ممکن است شیر فلکه بسته باشد واتر پمپ دچار نقص شده باشد و یا سوراخ های ناودان بسته شده باشد و اگر دیدید واتر پمپ و موتور فن کار می کند.

ولی کیفیت هوادهی به داخل منزل مطلوب نیست شاید دریچه کولر باز نباشد یا فشار تسمه تنظیم نشده باشد یا وسیله یا قطعات موتور هرز شده باشد و یا پره های فن کثیف شده باشد، موتور نیم سوز باشد و لازم است سیم پیچی موتور را تعویض کنید.

سپس به خوبی باید بررسی ها انجام شود خیلی از عوامل های مختلفی دست به دست هم می دهند و باعث می شود کولر خانه تان عمل خنک سازی را انجام ندهد و مشکل اصلی را اگر پیدا نکنید باعث خرابی تمام سیستم ها و قطعات کولر آبی می شود.

شستشو و هوادهی کولر آبی:

همیشه این را بدانید که برای نگهداری صحیح کولر آبی خود قبل از تابستان سطح داخلی و کف کولر را به خوبی بشویید و تمیز کنید، چون کولر آبی بیشتر از حد معمول روی بام های خانه کارگذاری می شود در معرض گرد و غبار قرار دارد. هوادهی بهتر کولر با تمیز کردن قبل از استفاده تاثیر بسیار بالایی در عمر کولر آبی دارد.

نکته : این را هم بدانید در اطراف کولر باید از سه طرف باز باشد و نزدیک فاضلاب و هواکش آشپزخانه نباشد.

کولر آبی نباید بر روی پایه های ارزان نصب شود تا آن جایی که امکان دارد در پشت بام یا اطراف شمال ساختمان و زیر سایه و در مسیر وزش باد نصب شود.


کار را به متخصص آن بسپارید:

برای روشن کردن کولر کمی صبور باشید قبل از این که کولر را به صورت کامل روشن کنید به مدت زمان ۱۵ دقیقه صبر کنید تا پمپ آب کار خود را شروع کند تا فضای داخل کولر را برای باد خنک آماده باشد. پوشال های خیس شده هوای خنک تری را تولید می کند. بهتر است کوتاه ترین فاصله را برای کانال کولر در نظر بگیرید چون خارج شدن هوای خنک به کوتاه بود این کانال بستگی دارد.

آیا خودمان می توانیم براحتی کارهای مربوط به کولر را انجام دهیم؟


خود به تنهایی برای بررسی اشکلات کولر وارد نکنید. بسیاری از کارها مثل : سرویس کردن کولر ، نصب کولر و… باید از فرد متخصص به این کار کمک بگیرید. با دادن هزینه بسیار کم هر سال برای سرویس کولر به شما کمک می کند تا بتوانید به خوبی از کولر تان استفاده کنید.

عمر کولر خود را از همین راه می توانید بیشتر کنید. اگر سر خود وارد این مسئله شوید شاید خسارت های خیلی زیادی بر کولر شما وارد شود.

از کولر آبی خود به خوبی استفاده کنید اگر دیدید کولر آبی شما ساعت ها روشن است برای مدت زمان کمی آن را خاموش کنید تا به خوبی استراحت کند تا هوای خنک تحویل شما بدهد.

چرا باید همیشه کولر آبی را سرویس کنیم؟

سرویس درست کولر آبی باعث می شود تا شما کمتر نیاز به استفاده دور تند داشته باشید. در هر صورت دور تند کولر مصرف برق را بالا می برد و به عمر مفید کولر کمک می کند. اگر این نکات گفته شده را به خوبی انجام دهید می توانید هم در هزینه و هم در مصرف برق و آب صرفه جویی کنید.

نکته دیگر این است که کانال های کولر آبی خارج از ساختمان قرار دارد با استفاده از عایق کاری با پشم شیشه یا عایق دیگر از هدر رفتن سرما در اثر تابش خورشید به کانال ها جلوگیری کنید.

• با رعایت ساده این نکته ها و اصول نگهداری کولر آبی می توانید در گرمای طاقت فرسای فصل با خنک کردن کولر آبی آن را سپری کنید.

روش کار کولر آبی:

تبخیر شدن یک واکنش فیزیکی است. در اثر تبخیر آب، هوا و یا هر چیزی که در تماس با آن باشد، سرد می شود. گرما تبخیر کننده آب و گرمایی که آب از محیط می گیرد تا تبخیر شود.

تفاوت بین دمای حباب تر و دمای حباب خشک این است که توانایی هوا برای تبخیر آب و خنک سازی است. اگر دمای حباب خشک و تر با هم برابر باشند، در واقع هوا از رطوبت سیر شده یا به صورتی اشباع شده و تبخیری صورت نمی گیرد. این شرایط در مناطق شرجی اتفاق میوفتد.

ساده ترین مثال خنک سازی در اثر تبخیر عرق کردن است، در معرض گرما بدن عرق می کند تا با تبخیر آن، سطح بدن خنک تر شود. میزان خنک سازی به تبخیر بستگی دارد. در روزهای گرم و مرطوب بدن بیشتر عرق می کند.

خنک سازی با کولر آبی کم هزینه است و در مقایسه با گونه های دیگر سیستم تهویه مطبوع، انرژی کمتری مصرف می کند. از این رو بسیار پرکاربرد است. لازم به ذکر است که مصرف آب در این کولرها بسیار بالاست.


اگر کولر آبی خنک نمی کند و شما نمی توانید این مشکل را حل کنید و نیاز به کسی دارید که کار را برای شما راحت تر کند و بدون دردسر تعمیرات را انجام دهد می توانید از تعمیرکاران تاسیسات سرویس برای سرویس کولر آبی کمک بگیرید.


افزایش رطوبت در هنگام استفاده از کولر آبی:


هوای بیشتر شهرها و کشورهای ایران گرم می باشد. برای استفاده از کولر آبی می توانید بهترین گزینه برای آن ها باشد. برخلاف تصورهای بعضی از مردم که فکر می کنند کولرهای آبی بیشتر در کشورهایی که توسعه کمتری دارند و یا فقیر هستن استفاده می شوند.

باید گفت با استانداردها و تحقیقات انجام شده بهترین و صحیح ترین انتخاب برای محیط هایی با آب و هوایی گرم و خشک همین سیستم تبخیری یا همان کولر آبی است.

در کشور آمریکا ۸۰ درصد از سیستم های سرمایش زا را سیستم های آبی تشکیل می دهد. حتی در استرالیا استفاده از کولرهای آبی بسیار متداول است. شرایط آب و هوایی می تواند میزان عملکرد در کولرهای آبی و افزایش رطوبت تاثیر گذاشت.

علل افزایش رطوبت در هنگام استفاده از کولر آبی:

۱- استفاده از انتقال حرارت باعث افزایش رطوبت می شود با توجه به این که انجام کار تبخیر در این سیستم ها به عنوان یک جذب کننده گرمایی عمل می کنند. هوای خروجی از سیستم دارای رطوبت بسیار بالایی است که می تواند رطوبت را افزایش دهد.

۲- انتخاب ظرفیت نا مناسب کولر باعث افزایش رطوبت در محیط می شود انتخاب کولر آبی با ظرفیت بالاتر از حد مورد نیاز باعث می شود به دلیل کوچک بودن ابعاد و محیط در مقابل ظرفیت کولر، رطوبت آن افزایش میابد.

۳- خراب شدن پوشال ها یا پدها باعث افزایش رطوبت در محیط می شود. مخصوصا پوشال های خنک کننده پس از مدتی دچار افتادگی و ریزش می شوند. در این شرایط شاید قسمت هایی از کولر بدون پوشال و خالی باشند . سپس ذرات آب از طریق فن وارد محیط می شود.

معایب و مزایا افزایش رطوبت کولر در هنگام استفاده:

مزایای افزایش رطوبت در محیط از عملکرد کولر آبی به وجود می آید.

  • • کاهش شوک ناشی از الکتریسیته ساکن
  • • جلوگیری از خشکی پوست در اقلیم های بسیار خشک
  • • به تعادل رسیدن رطوبت نسبی هوای محیط در مناطق گرم و خشک
  • • جلوگیری از ترک خوردگی وسایل چوبی به دلیل جذب رطوبت بافت های چوبی

این مزایا در محیط هایی با شرایط آب و هوایی گرم و خشک می تواند بسیار ایده آل و سودمند باشد و سبب افزایش رفاه راحتی افراد گردد.

اما در مقابل افزایش بیش از حد آن نیز می تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. این معایب و مشکلات عبارتند از:

• رطوبت زیاد می تواند باعث رشد برخی از آلودگی ها، باکتری ها و قارچ ها مثل قارچ های آسپرژیلوس باشد.
• امکان بروز بیماری های تنفسی و ریوی به دلیل انتقال رطوبت حاوی قارچ ها و باکتری های مضر تنفسی و هم چنین بیماری های مفاصل شود.

ترفند هایی برای افزایش سرمای کولر آبی:

آیا شما هم به دنبال روش هایی برای افزایش باد و سرمای کولر و در عین حال کاهش مصرف برق هستید؟ در ادامه برخی از این ترفندهای ساده که می تواند موثر باشند را مرور می کنم .

برای شروع پیشنهاد می کنیم کولرها را در طی روز روشن کنید و شب خاموش باشند. در بعد از ظهر پنجره ها را باز کنید تا بتوانید از هوای مطبوع عصر استفاده کنید.

اما اگر در منطقه زندگی شما وزش باد کم است ، دمای اتاق را روی ۲۷ تنظیم کنید. به ازای هر درجه افزایش دمای اتاق یا خانه، بین ۳ تا ۵ درصد از میزان قبض برق مصرفی کاهش پیدا خواهد کرد. می توانید ترموستات را برای تنظیم دما برنامه ریزی کنید و یا به صورت دستی آن را تنظیم کنید.

برای کاهش ۱۰ درصدی هزینه برق، بهتر است لامپ هایی با وات کمتر استفاده کنید. برای محیط های خارج از خانه هم بهتر است از لامپ های قدیمی و یا فلورسنت استفاده کنید.

برای خنک نگه داشتن خانه، راه های ورود هوای گرم مثل درزهای پنجره ها را با درزگیرها کاملا ببندید.از رنگ های روشن برای دیوارها، پارچه های تزیینی استفاده کنید که نور را بازتاب دهند تا نیاز به تعداد لامپ کمتر باشد.